Pradědova galerie u Halouzků

30.10.2023, text a foto: -pk-
Ateliér Jiřího Halouzky s rozsáhlou vnitřní i venkovní expozicí se rozkládá na osmi hektarech pozemků bývalé fary v Jiříkově na Rýmařovsku. Galerie se může pochlubit několika světovými i domácími kuriozitami, které si našly své místo v Guinnessově knize rekordů.

Jednou z nich je největší betlém světa. Unikátní kompozice s více než 250 figurami lidí a zvířat v životní velikosti. Celkový počet soch není konečný, ale každoročně se o pár postav rozroste.
Jiříkovští draci.
Řezbářskou zajímavostí je dřevěný obraz Pradědovy říše. Předlohou mu byl původní obraz, který byl umístěn v kamenné rozhledně na Pradědu. Rozhledna se 2. května 1959 samovolně zřítila a původní obraz tak byl zničen. Na výrobu kopie o rozměrech 2,2 x 5 metrů bylo použito 24 lipových kmenů.

Vyznání rodné zemi je historická geneze naší země, od příchodu Slovanů, až po vyhlášení Československé republiky. Řezba byla započatá v roce 2006. S rozměry 2 m výšky a 36 metrů délky se jedná o největší dřevořezbu na světě. Současně nelze opomenout i výjevy Křížové cesty a vyřezávaný obraz Poslední večeře Páně.
Jiříkovští draci.
Všechna uvedená díla jsou umístěna v interiérových expozicích a je možno je navštívit i v nepříznivém počasí. Venkovní areál nabízí průchod kolem vodních ploch a vodopádu s vodním kolem. Prostor doplňují samostatně stojící sochy draků, medvědů, sov a dalších. Najdete zde i kolotoče, houpačky a prolézačky pro děti, ale taky vyhlídku na výběh daňků.

Na celou galerii pečlivě dohlíží Praděd, vládce zdejších hor. Monumentální dřevěná socha o celkové výšce 10,4 metrů s celkovou hmotnosti 15 tun.
Jiříkovští draci.
Součástí jiříkovské galerie je také kostel sv. Michaela Archanděla, avšak ten je přístupný pouze při zvláštních příležitostech. V kostele se nachází dřevěný vyřezávaný šestiramenný lustr z jednoho kusu kmene. Z prořezu lustru byly vyrobeny postavy šesti mnichů, kteří jsou umístění v kněžišti kostela. Nad nimi se pak v prostoru volně vznášejí andělé, zavěšení na lanech.
Na mapě

Odkazy

Domovská stránka
www.pradedovagalerie.cz  Facebook  Instagram

Řezbář z Guinnessovky,
Náš venkov, Česká televize 2016

Kostel sv. Michaela Archanděla v Jiříkově,
Zachraňme kostely, Televize NOE, Videostudio Kusýn, Telepace s.r.o. 2014