Slunečná, nejvyšší hora

12.7.2023, text a foto: -pk-
Slunečná se nachází v centrální části Nízkého Jeseníku, severně od Moravského Berouna, mezi obcemi Dětřichov nad Bystřicí a Nové Valteřice.

První slovanští osadníci pojmenovali horu jako Rostuica, Rosutice. S pozdějším germánským osídlením byla přejmenována na Sonnenberg, ze kterého byl následně odvozen současný název.
Slunečná, celkový pohled před kůrovcovou kalamitou.
Slunečná dosahuje nadmořské výšky 802 metrů a je nejvyšší horou Nízkého Jeseníku. Převážně je tvořena spodnokarbonskými drobami. Není však masivem žádných výrazných tvarů, připomíná jen úzký, rovnoměrně protáhlý, dlouhý kopcovitý hřbet, v severojižním směru.

Zdaleka viditelnou dominantu hory, tvoří věž telekomunikačního převaděče.

Klimaticky náleží oblast Slunečné k podnební charakteristice CH7. V kontrastu s mírně teplou oblastí celého regionu, tak zůstává jediným místem Nízkého Jeseníku s chladným podnebím.
Slunečná, celkový pohled před kůrovcovou kalamitou.
Slunečná byla v minulosti pokryta hustými, hlubokými lesy. V souvislosti s rozvinutou těžbou dřeva byla od počátku minulého století, až do roku 1969 obehnána relativně hustou sítí lesních drážek. Železnice zasahovala do Nových Valteřic, Lomnice, ale také, až k vzdálené Volárně. Úzkorozchodná dráha o šířce 700 a 760 mm svážela dřevo k parním pilám v Dětřichově nad Bystřicí, kde se dřevo dále zpracovávalo. S ukončením provozu byla železnice snesena a po kolejovém spodku jsou dnes vedeny lesní silničky.
Rostuica, Rosutice, Sonnenberg. Více jmen pro jednu horu. Slunečná, nejvyšší hora Nízkého Jeseníku, 802 m.
Po mimořádném suchu v roce 2015 a v souvislosti s následnou kůrovcovou kalamitou, kterou byl celý Nízký Jeseník katastrofálně postižen, zdejší lesní vegetace značně prořídla. Dříve byla Slunečná zcela pokryta hustými smrkovými lesy, bez možnosti jakýchkoli výhledů do okolí. Dnes, kdy smrky zmizely zůstávají vrcholové partie částečně odkryté a z mýtin je možno vyhlédnout k Moravskému Berounu, k větrníkům na Červeném kopci, ale i opačným směrem k Hrubému Jeseníku. Holiny však rychle zarůstají, keře a nízké listnáče dočasné daleké výhledy již opět brzy uzavřou.
Slunečná není nijak turisticky navštěvovanou horou. Mohutné lidské davy zde rozhodně nepotkáte, občasně narazíte jen na osamělého turistu, pár, či rodinku. Hora je tak ideálním místem k vyčištění myšlenek.
Na mapě