Vartnov (Pocheň), malá zřícenina

30.4.2024, text a foto: -pk-
Zřícenina hradu Vartnova (dříve Wartenau) se nachází na malé ploché vyvýšenině, uprostřed chatové osady Pocheň na začátku vzdutí stejnojmenné vodní nádrže. Hrad se rozkládal na ploše přibližně 50 x 35 metrů. Dnes lze v místě nalézt pouze nepatrné zbytky nízkých zdí.

Výraznějšími stavebními artefakty jsou zděná cisterna, či studna ve východní části hradu a zaklenutý portál v průchodu zdí. U ohniště leží opracované tvarovky z tufitu. Dříve hustě zarostlý pahorek byl v současnosti odlesněn, čímž je možno udělat si o dispozici hradu dobrou představu.
Vartnov (Pocheň), malá zřícenina.
Hrad byl patrně založen ve 13. století, avšak přesné datum ani zakladatel hradu není znám. Patrně se jednalo o rod z Warty, náležející opavskému dvoru vévody Mikuláše II. V roce 1474 byl Vartnov dobyt a vypálen vojsky Matyáše Korvína. Později již nebyl obnoven.

První průzkumné archeologické práce byly na hradě provedeny v roce 1879, kdy zde byly nalezeny hroty kopí, dělové koule, zbytky hákovnic a dalších. Další na přelomu století a ve dvacátých letech. Největší průzkum, spojený s výkopovými pracemi probíhal mezi léty 1933-34. Poslední pak v roce 1942. Nalezené předměty jsou v současnosti umístěné v Slezském zemském muzeu v Opavě.
Zřícenina hradu Vartnova, pro svou nepatrnost, zřejmě zůstane pouze cílem opravdových hradních fajnšmekrů. Návštěvu lépe uskutečnit mimo vegetační sezónu, kdy areál nebude zarostlý vysokou trávou a keři. Mimo hradu je v Pochni možno shlédnout dřevěnou zvoničku z první poloviny 19. století.
Na mapě

Odkazy

Vartnov
Hrady.cz

V.N. Pocheň
Pavel Bártek Krkovička, Youtube.com 2020